full | puste |
Oleśnica, dnia 04 sierpnia 2010r.
D E C Y Z J A o środowiskowych uwarunkowaniach
GR.1.76374.11-12/2010
Na podstawie:
– art.71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust.1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust.1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.),
– § 3 ust. 1 pkt 41 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257 poz.2573 ze zm.),
– art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz.1071 ze zm.),
po rozpatrzeniu wniosku GKN Driveline Sp. z o.o., ul. Południowa 18, 56-400 Oleśnica, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określających środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: „Ujęcie wód podziemnych wraz z przyłączeniem do instalacji chłodni wentylatorowych realizowanego na działce 2/9 AM-83 obręb Wądoły przy ul. Południowej 18 w Oleśnicy”
stwierdzam
brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia
U z a s a d n i e n i e
Inwestor – GKN Driveline Sp. z o.o., ul. Południowa 18, 56-400 Oleśnica, wnioskiem z dnia 24.05.2010r. zwrócił się do Burmistrza Miasta Oleśnicy o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Ujęcie wód podziemnych wraz z przyłączeniem do instalacji chłodni wentylatorowych realizowanego na działce 2/9 AM-83 obręb Wądoły przy ul. Południowej 18 w Oleśnicy”. Do wniosku nie dołączono wszystkich wymaganych dokumentów wymienionych w art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). Po wezwaniu do uzupełnienia, wszystkie braki formalne we wniosku zostały ostatecznie uzupełnione w dniu 17.06.2010r.
Zawiadomieniem z dnia 24.06.2010r., znak: GR.1.76374.11-5/2010 Burmistrz Miasta Oleśnicy powiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Ujęcie wód podziemnych wraz z przyłączeniem do instalacji chłodni wentylatorowych realizowanego na działce 2/9 AM-83 obręb Wądoły przy ul. Południowej 18 w Oleśnicy” i możliwości zapoznania się z aktami sprawy.
Po rozpatrzeniu wniosku Inwestora stwierdzono, że planowane przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust.1 pkt 41 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz.2573 ze zm.). Jest to przedsięwzięcie dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.
Zgodnie z art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227), obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza, w drodze postanowienia, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Postanowienie to zgodnie z art. 64 ust.1 pkt 1 i pkt 2 wydaje się po zasięgnięciu opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska i organu, o którym mowa w art.78, w przypadku przedsięwzięć wymagających decyzji, o których mowa w art.72 ust.1 pkt 1-3, 10 11 i 13 w/w ustawy.
Organ prowadzący postępowanie w ramach procedury kwalifikującej przedsięwzięcie do przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o opinię co do potrzeby obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby o ustalenie zakresu raportu.
Organy te wydały opinie:
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - Postanowienie z dnia 01.07.2010r. znak: ZNS-JC-61-27/10 wyrażające opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko projektowanego przedsięwzięcia
– Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu - pismo z dnia 07.07.2010r. (data wpływu do tut. urzędu 12.07.2010r.) znak: RDOŚ-02-WOOŚ-6613-3/511-1/10/kc nie stwierdzające potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Wypełniając dyspozycję ustawową zawartą w art. 64 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, po przeanalizowaniu zgromadzonej dokumentacji oraz opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy, Burmistrz Miasta Oleśnicy uznał, że planowane przedsięwzięcie nie powinno znacząco oddziaływać na środowisko i Postanowieniem z dnia 19 lipca 2010r. znak: GR.176374.11-11/2010 odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia pn. „Ujęcie wód podziemnych wraz z przyłączeniem do instalacji chłodni wentylatorowych realizowanego na działce 2/9 AM-83 obręb Wądoły przy ul. Południowej 18 w Oleśnicy”. Szczegółowo przeanalizowano kryteria związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i uznano, że planowane przedsięwzięcie nie spowoduje zmiany standardów jakości środowiska, które nie są przekraczane na danym terenie oraz nie wprowadzi nowych czynników wpływających degradująco na środowisko.
Z informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, iż w ramach przedsięwzięcia powstanie studnia wiercona głębokości 16m o wydajności (moc) ok. 5m3/h, na terenie inwestora, obok chłodni wentylatorowych na działce nr 2/9 AM 83, z której woda przeznaczona będzie wyłącznie do uzupełniania ubytków wody w obiegu zamkniętym chłodni wentylatorowych. Inwestycja realizowana będzie na działce częściowo przekształconej, na której w chwili obecnej znajdują się obiekty kubaturowe istniejącego zakładu motoryzacyjnego. Najmniejsza odległość studni od granicy działki wynosi ok. 27m, a najbliższa zabudowa mieszkalna zlokalizowana jest w odległości ok. 180m. W planowanej technologii wiercenia „na sucho” nie stosuje się wody do celów technologicznych. Do wykonania kolumny filtra będą użyte rury PCV 160 – 16 mb i rury PE 32 – 20 mb oraz 30 mb kabla energetycznego. Do wykonania obsypki filtra PCV planuje się wykorzystać żwir płukany o frakcji 2-8 mm. Nie planuje się wykonania obudowy studziennej, gdyż rurociąg tłoczny PE i kabel zasilania energetycznego pompy poprzez trójnik do rur PCV 160 będą wprowadzone pod powierzchnią terenu do kanału chłodni wentylatorowej, w którym znajdą się wodomierz, sterownik pompy, zawory i zbiornik hydroforowy membranowy. Do dezynfekcji studni wykorzystane będą przeznaczone do tego celu atestowane substancje trwale uwalniające chlor (JASOL-SOLID w tabletkach).
Ze względu na fakt, że woda z planowanej studni ma być wykorzystywana wyłącznie do uzupełniania ubytków w obiegu chłodni wentylatorowej, a nie do celów technologicznych lub socjalnych, studnia i jej przyłącza znajdą się pod powierzchnią terenu. Teren po wykonaniu robót ziemnych przywrócony zostanie do stanu pierwotnego. Urobek z wiercenia nie będzie skażony substancjami chemicznymi, gdyż w tej technologii nie stosuje się płuczek wiertniczych i substancji do ich modyfikacji.
Teren wiertni na czas prowadzenia robót wiertniczych będzie ogrodzony taśmą ostrzegawczą przed dostępem osób postronnych. Dodatkowo na etapie budowy inwestor zadba o bezpieczeństwo i higienę pracy załogi zajmującej się wykonaniem robót budowlanych.
Z analizy materiałów archiwalnych wynika, że w tej lokalizacji nie ma ryzyka wystąpienia zagrożeń naturalnych, np. w postaci samospływu wody, gazów czy innych płynów złożowych. Istniejące instalacje/przyłącza podziemne są zinwentaryzowane, a dodatkowo w miejscu wiercenia będzie wykonany ręcznie wykop sprawdzający, w celu uniknięcia ryzyka uszkodzenia tych instalacji/przyłączy.
Aby zapewnić prawidłowe zagospodarowanie odpadów powstałych w trakcie realizacji przedsięwzięcia, urobek z wiercenia będzie tymczasowo składowany w dole urobkowym, a jego nadmiar po zakończeniu wiercenia i rekultywacji terenu zostanie wywieziony na składowisko odpadów.
Emisja hałasu pochodzącego z silników elektrycznych wiertni nie przekracza 90dB przez okres 4-6 godzin pracy. Silniki te nie emitują do atmosfery spalin i pyłów. Hałas pochodzący od tych urządzeń nie przebija się przez tło wytworzone pracą sąsiednich chłodni wentylatorowych, całego zakładu oraz przemieszczających się w sąsiedztwie środków transportu. Hałas pochodzący z silnika elektrycznego pompy głębinowej zapuszczonej do studni nie będzie słyszalny na powierzchni. W celu ochrony przed hałasem prace związane z wierceniem odwiertu prowadzić wyłącznie w porze dziennej w godzinach od 06:00 do 22:00. Ponadto do wykonania robót należy zastosować sprzęt sprawny technicznie o możliwie niskich emisjach hałasu i zanieczyszczeń do powietrza.
Woda podziemna z próbnego pompowania oraz woda po dezynfekcji studni, odprowadzana będzie do kanalizacji deszczowej zlokalizowanej na terenie należącym do Inwestora.
Wyżej wymieniona emisja hałasu będzie miały charakter krótkotrwały i ustąpi wraz zakończeniem prac przy wykonaniu odwiertu. Wymieniona uciążliwość o charakterze niezorganizowanym może być dokuczliwa okresowo, ale biorąc pod uwagę przejściowość prac wiertniczych należy uznać, że ten etap nie spowoduje trwałych negatywnych zmian w środowisku. Niewielki zakres planowanych robót, stosowanie typowych i powszechnych technologii nie powinno spowodować przekroczenia dopuszczalnych standardów środowiska.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia nie zajdzie konieczność zmian w istniejącej zieleni. Dotychczasowo teren, na którym planowana jest do realizacji inwestycja pokryty jest trawnikiem. Również po realizacji przedsięwzięcia teren ten nadal pokryty będzie biologicznie czynną trawą.
Nie przewiduje się zapotrzebowania na paliwa płynne, energię cieplną i gazową. Do napędu wietrnicy planowanej do użycia oraz pompy głębionwej zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosiło będzie maksymalnie 20 kW/h z istniejącego przyłącza na terenie zakładu. Do środowiska nie zostaną wprowadzone żadne substancje ani energia.
Biorąc pod uwagę fakt, iż realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie wiąże się z przekształceniem nowego terenu, inwestycja realizowana będzie na działce częściowo przekształconej, na której w chwili obecnej znajdują się obiekty kubaturowe istniejącego zakładu motoryzacyjnego, a sąsiadujące z planowaną inwestycją działki mają również charakter antropogeniczny, przedmiotowe przedsięwzięcie nie powinno znacząco oddziaływać na środowisko przyrodnicze, w tym obszary Natura 2000.
Analiza parametrów eksploatacyjnych, warunków środowiskowych i terenowych przedstawionych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia umożliwiła ocenę wpływu planowanej inwestycji, z której wynika iż oddziaływanie projektowanego przedsięwzięcia na środowisko wystąpi jedynie na etapie realizacji inwestycji, będzie ono krótkotrwałe, odwracalne i ograniczy się do najbliższego otoczenia inwestycji, a emisje będą nieznaczne i nie wykroczą poza standardy jakości środowiska.
W prowadzonym postępowaniu uwzględniono wszystkie elementy OOŚ wymagane przez Dyrektywę nr 85/337/EWG, dyrektywę siedliskową oraz dyrektywę ptasią.
Projektowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza granicami obszarów chronionych, w tym poza obszarami NATURA 2000 oraz potencjalnymi obszarami NATURA 2000 i z tego względu, jak również z uwagi na charakter przedsięwzięcia, zakres planowanych prac oraz krótkotrwałe oddziaływanie na etapie realizacji inwestycji, nie powinno znacząco oddziaływać na obszary NATURA 2000. Najbliżej położony obszar NATURA 2000 – proponowany Specjalny Obszar Ochrony siedlisk NATURA 2000 „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego” PHL020091 znajduje się w odległości około 2,5 km. W związku z powyższym nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym oddziaływania na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla których wyznaczono ww. obszar NATURA 2000.
Z uwagi na to, że planowane przedsięwzięcie realizowane będzie w znacznej odległości od granic kraju oraz ze względu na ograniczony do najbliższego otoczenia zasięg oddziaływania, nie występuje transgraniczne oddziaływanie na środowisko.
Na terenie przedmiotowego przedsięwzięcia nie znajdują się obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych. Inwestycja nie jest także zlokalizowana na obszarach wybrzeży górskich lub leśnych, obszarach przylegających do jezior oraz na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne. Planowane przedsięwzięcie nie obejmuje również terenów, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.
Ze względu na zlokalizowanie przedmiotowego przedsięwzięcia poza terenami cennymi przyrodniczo oraz biorąc pod uwagę charakter i zakres planowanych prac budowlanych których okres oddziaływania będzie krótkotrwały i ograniczony do najbliższego otoczenia inwestycji, a także rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą znaczących zagrożeń – jego funkcjonowanie nie powinno powodować uciążliwości dla środowiska.
Dla terenu, na którym ma być prowadzone przedsięwzięcie nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ustalono również, że w sąsiedztwie ani bezpośrednim zasięgu nie występują zabytki chronione na podstawie przepisów ustawy z dnia 23.07.2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 162 poz. 1568 ze zm.).
W prowadzonym przez organ postępowaniu nie wpłynęły żadne wnioski od stron postępowania ani od społeczeństwa, tym samym uznano, że nikt oraz żadna ze stron nie wnosi uwag i zastrzeżeń.
Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, jest burmistrz.
Na podstawie dostarczonej karty informacyjnej o planowanym przedsięwzięciu oraz w wyniku szczegółowej analizy możliwego wpływu przedmiotowej inwestycji na środowisko postanowiono jak w sentencji decyzji.
Pouczenie:
Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o których mowa w art. 72 ust. 1 w/w ustawy.
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu pl. Powstańców Warszawy 1, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
|