D E C Y Z J A o środowiskowych uwarunkowaniach
Oleśnica, dnia 16 lipca 2012r.
D E C Y Z J A
o środowiskowych uwarunkowaniach
GR.6220.3.2012
Na podstawie:
– art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust.1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust.1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.),
– § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b oraz 56 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz.1397),
– art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz.1071 ze zm.),
po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez firmy GKN Driveline Polska Sp. z o.o., ul. Południowa 18, 56-400 Oleśnica, działającej przez pełnomocnika – Panią Annę Dorotę Władyczka, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: „Rozbudowa hali produkcyjnej w zakładzie GKN Driveline Polska Sp. z o.o. przy ul. Południowej 18 w Oleśnicy”.
s t w i e r d z a m
brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia
U z a s a d n i e n i e
Inwestor – firma GKN Driveline Polska Sp. z o.o., ul. Południowa 18,
56-400 Oleśnica, działająca przez pełnomocnika – Panią Annę Dorotę Władyczka wnioskiem z dnia 08.05.2012r. zwrócił się do Burmistrza Miasta Oleśnicy o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Z uwagi na stwierdzone braki formalne Burmistrz Miasta Oleśnicy pismem z dnia 11.05.2012r. wezwał Inwestora do uzupełnienia braków. Wszystkie wymagane dokumenty wymienione w art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). zostały ostatecznie przez Inwestora dostarczone.
Zawiadomieniem z dnia 21.05.2011r. znak: GR.6220.3.2012 Burmistrz Miasta Oleśnicy powiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia i możliwości zapoznania się z aktami sprawy oraz czynnego udziału w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji o prawie wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Po rozpatrzeniu wniosku Inwestora stwierdzono, iż zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b oraz pkt 56 lit. b w związku z § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r., Nr 213 poz. 1397) przedsięwzięcie to kwalifikuje się do planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
Zgodnie z art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227), obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza, w drodze postanowienia, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Postanowienie to zgodnie z art. 64 ust.1 pkt 1 i pkt 2 wydaje się po zasięgnięciu opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska i organu, o którym mowa w art.78, w przypadku przedsięwzięć wymagających decyzji, o których mowa w art.72 ust.1 pkt 1-3, 10 11 i 13 w/w ustawy.
Zgodnie z art.64 ust.1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227ze zm.) organ prowadzący postępowanie wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Organy te wydały opinie:
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy – postanowienie z dnia 12.06.2012r. (data wpływu do tut. urzędu 03.07.2012r.) znak: ZNS-MP-61-12/12 wyrażające opinię o potrzebie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko projektowanego przedsięwzięcia,
– Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu – postanowienie z dnia 11.06.2012r. (data wpływu do urzędu: 14.06.2012r.) znak: WOOŚ.4240.359.2012.AMK wyrażające opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Burmistrz Miasta Oleśnicy po wnikliwym przeanalizowaniu zgromadzonej dokumentacji, uwzględniając aspekty uwarunkowań wymienionych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227ze zm.) tj. rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z realizacją inwestycji, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, a także emisje i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji, wielkość i złożoność oddziaływania oraz usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony oraz niewielkie ryzyko wystąpienia poważnej awarii, a także biorąc pod uwagę opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu uznał, iż planowane przedsięwzięcie nie powinno znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko i tym samym nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i Postanowieniem z dnia 04 lipca 2012r. znak: GR.6220.3.2012 odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia polegającego na.: „Rozbudowa hali produkcyjnej w zakładzie GKN Driveline Polska Sp. z o.o. przy ul. Południowej 18 w Oleśnicy”. Szczegółowo przeanalizowano kryteria związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i uznano, że planowane przedsięwzięcie nie spowoduje zmiany standardów jakości środowiska, które nie są przekraczane na danym terenie oraz nie wprowadzi nowych czynników wpływających degradująco na środowisko.
Z informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, iż projektowane przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę zakładu GKN Driveline Polska zlokalizowanego przy ul. Południowej w Oleśnicy, zajmującego się produkcją podzespołów samochodowych układów napędowych m.in. przeguby, osie, tulipy, przeguby homokinetyczne, odkuwki itp.), stosowanych w samochodach wielu firm.
Istniejący zakład znajduje się w strefie usługowo-przemysłowej w południowej części miasta, na działkach oznaczonych ewidencyjnie jako 18, 2/8, 2/9 AM 83 OBRĘB Wądoły, o łącznej powierzchni 10,8 ha. Dla obszaru, na którym realizowana będzie przedmiotowa inwestycja obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Uchwała Nr XLVIII/282/2010 Rady Miasta Oleśnica z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego pomiędzy ul. Południową, granicą południową miasta Oleśnica i linią kolejową Oleśnica-Kluczbork w Oleśnicy, ogłoszona w Dzienniku Urzędowym woj. Dolnośląskiego nr 154 poz. 2407 z dnia 24.08.2010r.) – działki, na których zlokalizowany jest zakład oznaczone są symbolem 2.P (teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów).
Na północ od zakładu znajdują się pola uprawne i tereny kolejowe, w kierunku wschodnim zakład produkcyjny „Kerry Polska” i użytki rolne oraz dalej osiedle Wądoły. W kierunku południowym – użytki rolne i miejscowość Bystre (teren gminy wiejskiej Oleśnica), natomiast w kierunku zachodnim zabudowa mieszkaniowa rozproszona oraz ogrody działkowe. Najbliższe zabudowania mieszkalne (miejscowość Bystre) oddalone są o ok. 100m od granicy terenów należących do inwestora.
Przewidywana rozbudowa wynika z planowanego wzrostu produkcji do ok. 54600 Mg (o ok. 30%), a co za tym idzie – z konieczności modyfikacji przebiegu procesu produkcyjnego i uzupełnienia wyposażenia. Do istniejących obiektów zostaną dobudowane nowe: hala magazynowa lub produkcyjna, wiata, stołówka, szatnia, sala konferencyjna, biuro. W chwili obecnej całkowita powierzchnia zabudowy (przemysłowej, magazynowej, socjalno-biurowej oraz pomocniczej) wynosi ok. 3,0739 ha, natomiast w wyniku rozbudowy przewiduje się wzrost powierzchni całkowitej do 3,8336 ha.
W zakładzie prowadzone są głównie procesy związane z obróbką metali i ich konfekcjonowaniem, w tym: toczenie, gratowanie, rolowanie, mycie, hartowanie, znakowanie, szlifowanie, zgniatanie, frezowanie, zakiełkowanie, pakowanie. Poprzez rozbudowę zakładu zwiększona zostanie tylko powierzchnia produkcyjna, nie będą natomiast wprowadzane nowe procesy produkcyjne.
Na etapie budowy inwestycja oddziaływać będzie na środowisko naturalne:
oddziaływanie inwestycji na wody podziemne i powierzchniowe oraz na gleby:
prace prowadzone będą na terenie i w pobliżu istniejącej hali produkcyjnej, której podłoże jest utwardzone i skanalizowane. Przewidywany transport prowadzony będzie istniejącymi drogami utwardzonymi. Zatem istnieje bardzo niewielkie zanieczyszczenia powierzchni terenu paliwami i smarami wskutek drobnych awarii lub złego stanu technicznego maszyn i pojazdów. W celu zminimalizowania powyższego zagrożenia prace będą odpowiednio zorganizowane, a sprzęt techniczny powinien posiadać odpowiednie atesty i dopuszczenie do ruchu. W celu uniemożliwienia zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych ściekami sanitarnymi oraz odpadami socjalno-bytowymi, powstającymi podczas budowy, do celów sanitarnych należy wykorzystać istniejące na terenie zakładu zaplecze socjalne.
oddziaływanie na powietrze atmosferyczne:
inwestycja będzie potencjalnym źródłem emisji substancji pyłowych i gazowych do środowiska. Możliwy jest wzrost zapylenia w sąsiedztwie terenu objętego inwestycją. Ponadto w wyniku prac budowlanych do powietrza dostawać się będą zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliw w silnikach zastosowanych maszyn i urządzeń oraz węglowodory uwalniane podczas prac wykończeniowych. Zmiany te jednak nie będą znaczące i nie wpłyną na pogorszenie jakości powietrza w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia w dłuższym okresie czasu.
oddziaływanie akustyczne:
w trakcie budowy zakładu w rejonie lokalizacji inwestycji okresowe zakłócenia akustyczne spowodowane będą pracą ciężkiego sprzętu budowlanego oraz przejazdami pojazdów transportujących materiały i surowce. Jednak hałas ten będzie krótkotrwały o charakterze lokalnym i ustąpi po zakończeniu robót. Uciążliwość akustyczna zależna jest od odległości od placu budowy oraz od pracy poszczególnych urządzeń.
gospodarka odpadami:
w związku z prowadzeniem prac przy rozbudowie zakładu będą powstawały odpady. Wytworzone odpady powinny być w pierwszej kolejności poddane odzyskowi, a gdy odzysk nie będzie możliwy – unieszkodliwianiu. Wytwarzane odpady należy gromadzić selektywnie i przekazywać podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia.
Oddziaływanie inwestycji na środowisko naturalne na etapie eksploatacji:
oddziaływanie inwestycji na wody podziemne i powierzchniowe oraz gleby:
Zaopatrzenie w wodę na cele bytowe, przemysłowe i przeciwpożarowe odbywać się będzie z wodociągu miejskiego oraz z własnej studni. Ścieki socjalne odprowadzane będą do kanalizacji miejskiej. Również wody opadowe i roztopowe odprowadzane będą do kanalizacji miejskiej. Ponadto dojdzie do lokalnej zmiany zagospodarowania terenu i jego przekształcenia.
oddziaływanie na powietrze atmosferyczne:
na podstawie załączonej do karty informacyjnej przedsięwzięcia analizie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu, nie przewiduje się możliwości przekraczania dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń w powietrzu.
oddziaływanie akustyczne:
dokonana analiza wpływu planowanego przedsięwzięcia na klimat akustyczny nie wykazała możliwości powodowania przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu na terenie najbliższej zabudowy mieszkaniowej i innych terenów podlegających ochronie przed hałasem.
Projektowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza granicami obszarów chronionych wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r., Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), w tym poza obszarami Natura 2000 oraz potencjalnymi obszarami Natura 2000 i z tego względu, jak również z uwagi na charakter przedsięwzięcia, zakres planowanych prac oraz krótkotrwałe oddziaływanie na etapie realizacji inwestycji, nie powinno znacząco oddziaływać na obszary Natura 2000. Najbliżej położony obszar Natura 2000 –Specjalny Obszar Ochrony siedlisk Natura 2000 „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego” PHL020091 znajduje się w odległości około 2,0 km. W związku z powyższym nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym oddziaływania na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla których wyznaczono ww. obszar Natura 2000.
Na terenie przedmiotowego przedsięwzięcia nie znajdują się uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych. Inwestycja nie jest także zlokalizowana na obszarach wybrzeży, obszarów górskich lub leśnych, obszarach przylegających do jezior oraz na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne. Planowane przedsięwzięcie nie obejmuje również terenów, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.
Z uwagi na to, że planowane przedsięwzięcie realizowane będzie w znacznej odległości od granic kraju oraz ze względu na ograniczony do najbliższego otoczenia zasięg oddziaływania, nie występuje transgraniczne oddziaływanie na środowisko.
W prowadzonym przez organ postępowaniu nie wpłynęły żadne wnioski od stron postępowania ani od społeczeństwa, tym samym uznano, że nikt oraz żadna ze stron nie wnosi uwag i zastrzeżeń.
Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, jest burmistrz.
Ze względu na zlokalizowanie przedmiotowego przedsięwzięcia poza terenami cennymi przyrodniczo oraz biorąc pod uwagę charakter i zakres planowanych prac budowlanych których okres oddziaływania będzie krótkotrwały i ograniczony do najbliższego otoczenia inwestycji, a także rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą znaczących zagrożeń (jego funkcjonowanie nie powinno powodować uciążliwości dla środowiska), biorąc pod uwagę informacje zawarte w dostarczonej karcie informacyjnej o planowanym przedsięwzięciu oraz w wyniku szczegółowej analizy możliwego wpływu przedmiotowej inwestycji na środowisko, postanowiono jak w sentencji decyzji.